Transport kolejowy z Chin – doskonała forma dla importu z Dalekiego Wschodu do Polski.

Transport kolejowy z Chin – doskonała forma dla importu z Dalekiego Wschodu do Polski.

 

Transport kolejowy z Chin jest alternatywą dla wolniejszych i droższych form transportu towarów. To rozwiązanie coraz chętniej wykorzystywane przez importerów w naszym kraju. Chiny są gigantycznym rynkiem z dużym potencjałem wzrostu, zapotrzebowanie na towary i usługi cały czas wzrasta. Koszt transportu kolejowego z Chin jest dużo niższy niż transportu lotniczego, a także szybszy niż droga morska.

 

 

 

Jak przebiega transport pociągiem z Chin?

 

Handel między Europą a Chinami odbywał się już w starożytności, wówczas przebiegał on Jedwabnym Szlakiem. Pokonanie całej trasy od wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego do Chin i z powrotem zajmowała zazwyczaj kilka lat. Ze wschodu na zachód oprócz jedwabiu transportowano również przyprawy, herbatę, jadeit, papier, a kolei z zachodu na wschód przewożono złoto, biżuterię, perfumy, wino i rośliny uprawne. Jedwabny Szlak umożliwiał przenikanie się kultur. 

 

W 2013 roku została przywrócona idea międzynarodowej lądowej trasy handlowej, znana pod nazwą Nowy Jedwabny Szlak. Przebiega ona z Państwa Środka przez Azję Środkową, Bliski Wschód aż do Europy. Odległość lądowa między Chinami a naszym krajem wynosi ok. 7 tysięcy kilometrów (Warszawa-Chengdu). Czas, jaki zajmuje transport pociągiem z Chin, wynosi od 10 do 18 dni, w zależności od terminala, w którym trasa się rozpoczyna i kończy.

 

Spedycja kolejowa z Chin do Polski

 

W Polsce znajduje się kilka miast, w których kończy trasę pociąg z Chin. Stacje obsługujące taki transport mieszczą się w Łodzi, Pruszkowie, Małaszewiczach i Sławkowie. Jeśli chcesz, by towar importowany z Państwa Środka dotarł do Trójmiasta, wypróbuj nowy regularny transport kolejowy z Xi'an do portu w Gdyni. Z powodu geograficznego położenia naszego kraju Polska jest traktowana jak brama do Europy: fracht kolejowy z Chin prowadzi przez Kazachstan, Rosję i Białoruś, a potem do innych miast w Europie, np. do Antwerpii, Hamburga i Londynu

 

Kontenery z Chin koleją to coraz bardziej popularna forma transportu wśród importerów z najróżniejszych branż. Spedycja kolejowa z Chin odbywa się z takich terminali jak:

 - Changsha, Chendgu

 - Hangzhou, Hefei,

 - Ningbo, Qingdao

 - Szanghaj, Shenzhen,

 - Wuhan, Xi’an, Zhengzhou.

 

Dla importerów załadowujących całe kontenery są specjalne zniżki, ale coraz częściej stosowaną formą transportu kolejowego jest także drobnica kolejowa z Chin. Aby Nowy Jedwabny Szlak przynosił jak największe korzyści, handel musi odbywać się w obydwie strony, wagony powinny wracać do Chin załadowane.

 

Drobnica kolejowa z Chin vs. kontenery z Chin koleją

 

Nowy Jedwabny Szlak był impulsem do wzrostu gospodarczego dla wszystkich państw położonych wzdłuż trasy. Budowa nowych dróg transportowych na pewno przyczyni się do rozwoju handlu między regionami szlaku. Kazachstan, Rosja i Białoruś tworzą wspólną granicę celną, z tego względu fracht kolejowy z Chin do naszego kraju przekraczał tylko dwie granice celne. Transport pociągiem z Chin jest bezpieczniejszy niż np. drogą morską (ryzyko zatonięcia towarów, uszkodzenia kontenerów). Do tej pory nie odnotowano kradzieży kontenerów, drobnica kolejowa z Chin również pozostaje niezagrożona.

 

Ceny frachtu kolejowego z Chin 

 

Koszt transportu kolejowego z Chin jest uzależniony od ilości przewożonych towarów, cena jest ustalana na podstawie wagi i objętości ładunku. Kontenery z Chin koleją dają możliwość transportu FCL lub LCL:

  • Full Container Load, czyli FCL, polega na wykorzystaniu całego kontenera przez jednego dostawcę lub odbiorcę, 
  • LCL to Less Container Load, w tym przypadku kontener nie jest wykorzystywany w całości przez jednego dostawcę. W transporcie LCL przewożona jest drobnica kolejowa z Chin.

 

Zalety i wady rozwiązania

 

Transport towarów po całym świecie ma niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Aby zmniejszyć ślad węglowy, warto zdecydować się na przewożenie ładunków koleją, ponieważ jest to ekologiczna forma przewozu. Obliczono, że emisja dwutlenku węgla do atmosfery w przypadku kolei jest trzykrotnie niższa niż podczas wykorzystywania transportu drogowego. 

 

Spedycja kolejowa z Chin już przed wojną ukraińsko-rosyjską napotykała utrudnienia: m.in. podczas przejazdu przez Rosję, gdzie szerokość torów wynosi 1520 mm, a w standardzie europejskim jest to 1435 mm. 

 

Trzeba również pamiętać, że nie wszystkie ładunki mogą być przewożone koleją, chodzi głównie o towary niebezpieczne, takie jak np. fajerwerki, leki czy… piloty z bateriami.

 

Transport pociągiem z Chin – jakie towary są przewożone?

 

Rozbudowa szlaków kolejowych jest związana z rozwijaniem się takiej formy sprzedaży, jaką są zakupy przez internet. Transport pociągiem z Chin Nowym Jedwabnym Szlakiem ma stworzyć takie możliwości, aby artykuły z dowolnego miejsca na świecie mogły trafić na inny kontynent w ciągu kilkunastu albo nawet kilku dni (ostatnie rekordy to 12 i 10 dni!). Generalnie fracht kolejowy z Chin umożliwia dostawę towarów w ciągu dwóch tygodni. 

 

Produkty przywożone z Fabryki Świata drogą kolejową to przede wszystkim sprzęt AGD, elektronika, odzież i tekstylia, części samochodowe, zabawki i akcesoria do aranżacji wnętrz. Natomiast z naszego kraju do Chin przewożone są głównie towary spożywcze, między innymi alkohol, soki, owoce i przetwory mleczne. 

 

Spedycja kolejowa z Chin różni się rodzajem przewożonych towarów w zależności od pory roku, zapotrzebowania, wydarzeń na wielką skalę (np. duże wydarzenia sportowe). Z reguły są to przedmioty codziennego użytku, takie jak ubrania, elektronika i artykuły przemysłowe, ale sprowadzana jest również biżuteria i towary luksusowe.

Transport pociągiem z Chin jest doskonałą alternatywą dla transportu lotniczego i morskiego, umożliwia szybkie dostarczenie towarów. Koszt transportu kolejowego z Chin jest o wiele niższy niż (szybszy, ale o wiele droższy) fracht lotniczy. To jeden z wielu powodów, by zainteresować się tym środkiem transportu.