Transport kolejowy z Chin – sposób na bezpieczną i prostą dostawę towaru do Polski

Szlaki kolejowe z Chin

Transportowanie towaru z Chin do Europy nie jest wymysłem naszych czasów. Droga handlowa z Państwa Środka do Starego Kontynentu była znana od starożytności – początek Jedwabnego Szlaku datuje się na III wiek p.n.e. Znaczenie szlaku malało wraz z postępem odkryć geograficznych, by na skutek wynalezienia morskiej drogi do Chin osiągnąć marginalny poziom około 1650 roku. 

Podwaliny dzisiejszej popularności transportu kolejowego dała inicjatywa Chińskiej Republiki Ludowej (2013 rok), kiedy to ogłoszono reaktywację Jedwabnego Szlaku. Z angielskiego ta strategia odnowienia drogi lądowej to Jeden pas, jedna droga (One Belt, One Road). W świadomości europejskiej funkcjonuje jako Nowy Jedwabny Szlak.

Transport kolejowy z Chin jest uznawany za pośrednią formę między szybkim i drogim transportem lotniczym a powolnym i stosunkowo tanim, ale czasochłonnym transportem morskim. Mimo stabilnego rozwoju, swoisty renesans przewozu towarów z Chin do Polski koleją nastąpił za sprawą pandemii COVID-19 oraz związanymi z nią zawirowaniami we frachcie lotniczym i opóźnieniami w transporcie morskim.

Transport kolejowy z Chin

Kolej z Chin (jeden pociąg transportuje 40-50 kontenerów) jest szybko rozwijającą się gałęzią transportu, a w świetle wydarzeń z ostatnich dwóch lat, importerzy  coraz chętniej korzystają z tego rozwiązania. Transport kolejowy z Chin – analogicznie do transportu morskiego – realizowany jest jako:

  • transport kolejowy pełnokontenerowy (całokontenerowy, FCL) lub jako
  • transport kolejowy drobnicowy (LCL).

Niezależnie od tego, czy Twój towar zajmuje cały kontener (FCL), czy tylko jego część (LCL), czas transportu pociągiem na trasie Chiny - Polska zajmuje kilkanaście dni.

Czy transport kolejowy z Chin będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy?

Transport kolejowy z Chin pozwala znacznie skrócić czas przewozu względem transportu morskiego: gdy przewóz towarów drogą morską zajmuje około 40-50 dni, to korytarz lądowy pozwala na pokonanie dystansu dzielącego kraje w ciągu kilkunastu dni, np. Xi'an – Gdynia to ok. 18 dni.
Dużą zaletą transportu kolejowego jest stosunkowo niska cena w porównaniu do transportu lotniczego oraz dobry stosunek ceny do transit time – zwłaszcza gdy nie możesz sobie pozwolić na długi czas oczekiwania na ładunek płynący drogą morską.
Dodatkowo, jeżeli dobro planety nie jest Ci obojętne, postawienie na kolej również jest dobrym pomysłem ze względu na niską emisję gazów cieplarnianych.

Jaki towar sprowadzić z Chin koleją?

Transport kolejowy z Chin sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z większym i cięższym ładunkiem, którego transportowanie drogą lotniczą nie byłoby zbyt korzystne finansowo. Opłacalność widać już przy ładunkach powyżej 0,5 m3 i wadze kilkudziesięciu kilogramów.

Największym zainteresowaniem i niesłabnącą popularnością cieszą się elektronika użytkowa i akcesoria. Jest to filar świata e-commerce. Produkty te corocznie plasują się na szczycie listy najpopularniejszych produktów sprzedawanych przez Internet. Poza sprzętem elektronicznym i drobnym AGD do Polski wwozi się również elementy dekoracyjne, odzież, zabawki, artykuły sportowe, podzespoły, artykuły erotyczne, obuwie. Lista jest długa, a spektrum szerokie: od produktów specjalistycznych przez artykuły codziennego użytku, na dekoracjach okolicznościowych (nie) kończąc. Na transport kolejowy z Chin decyduje się wielu importerów, z najróżniejszych branż.

Przewóz szlakiem lądowym sprawdzi się również w przypadku towarów wartościowych – transport kolejowy z Chin charakteryzuje się bezpieczeństwem przewozu. O ile większość z nas widziała zdjęcia kontenerów spadających w otchłań oceanu, o tyle ze świecą szukać artykułu o uszkodzeniach kontenerów kolejowych z Dalekiego Wschodu.

Szybki przejazd kolejowy z Xi’an do Gdyni!

Gdy już wiesz, jakie artykuły będziesz importował oraz w jakich mniej więcej ilościach, przy wyborze dostawcy weź pod uwagę również lokalizację fabryki Twojego kontrahenta. Jednym z najprężniej działających przystanków na Nowym Jedwabnym Szlaku jest Xi'an – miasto w północno-środkowej części Chińskiej Republiki Ludowej. Wybór tego portu oznacza obecnie szybki czas przejazdu.

Transport kolejowy z Chin do Trójmiasta

Jeśli importowany przez Ciebie towar ma dotrzeć do Trójmiasta, polecamy wykorzystanie nowego regularnego transportu z Xi'an do portu w Gdyni. Dzięki cotygodniowemu połączeniu (w przypadku dużego obłożenia trasy planowane jest nawet zwiększenie częstotliwości wyjazdów pociągów) otworzyła się możliwość szybkich i regularnych dostaw do Trójmiasta.

Przykład:
Pociąg intermodalny wyruszył z chińskiego Xi'an 30 listopada, a do terminala w Gdyni (GCT) dotarł 17 grudnia – oznacza to, że trasa licząca ponad 10 tysięcy kilometrów została pokonana w ciągu 17 dni!

Transport kolejowy z Chin – sposób na bezpieczną i prostą dostawę

Ze względu na czas przejazdu, bezpieczeństwo ładunków oraz stawkę za przewóz transport kolejowy stanowi atrakcyjną alternatywę: szybszą niż fracht morski i jednocześnie tańszą od transportu lotniczego.
Pociąg jest też najbardziej ekologicznym środkiem transportu, co szczególnie ważne, gdy zależy nam na ekologicznym wyborze, który nie zaszkodzi mocno ani planecie, ani naszemu portfelowi. 


O konkurencyjności tego rodzaju przewozów świadczy również jego terminowość – transport kolejowy z Chin jest mniej podatny na wpływ czynników zewnętrznych (vide: sztormy w przypadku kontenerowców czy pandemiczny zakaz lądowania samolotu).

Skontaktuj się z naszymi ekspertami i w prosty sposób zamów transport dla Twojej firmy. Teraz Twoja Kolej!