Transport kolejowy z Chin - w jakich przypadkach będzie najlepszy?

Transport kolejowy z Chin - w jakich przypadkach będzie najlepszy?

Mimo tego, że transport kolejowy z Chin wszedł do powszechnej świadomości importerów kilka lat temu, wciąż może kryć przed nimi kilka tajemnic. Przez długi czas najczęściej wybieraną opcją przewozu towarów wyprodukowanych w Państwie Środka był transport morski - importerzy przyzwyczaili się do wad i zalet jakie za sobą niesie i nauczyli się je wykorzystywać. Obecnie, zauważamy olbrzymi rozwój transportu szynowego, zwłaszcza w obliczu globalnego problemu z łańcuchem dostaw. Transport kolejowy z Chin stał się optymalnym rozwiązaniem, nie zawsze tańszym lecz, w większości przypadków, zdecydowanie szybszym.

Co to znaczy, że transport kolejowy jest optymalnym rozwiązaniem?

Oznacza to, że koszt transportu względem czasu jego realizacji oraz prostoty w organizacji stał się niezwykle konkurencyjny względem innych gałęzi przewozu.  W odniesieniu do transportu morskiego kolej jest o ok. 10-20 dni szybsza, co przekłada się na, szczególnie cenioną przez importerów, dużo większą płynność finansową i towarową. Prostota aranżacji procesu kolejowego także przemawia na jego korzyść: niezwłocznie po otrzymaniu zlecenia wysyłamy dane do Chin, aby jak najszybciej zaaranżować odbiór towaru i ustalić warunki realizacji. Przez cały okres realizacji transportu dysponujemy bieżącymi informacjami odnośnie lokalizacji, stanu ładunku oraz jego statusu.

Z racji rewolucji stawkowej 2020/2021 (stawki morskie i kolejowe w zasadzie się zrównały) kolej przeznaczona jest dla większości rodzajów towarów, oferując rozwiązania dla każdego rodzaju ładunku, nie tylko towarów o dużej wartości. Na co dzień, jako spedytorzy, mamy styczność z różnymi typami produktów: od mebli, przez części zamienne i podzespoły skomplikowanych urządzeń, po gadżetów elektroniczne i zabawki. Pełna kontrola transportu sprawia, że możemy monitorować status przewozu od momentu załadunku w Chinach, aż do dostarczenia do odbiorcy finalnego w Polsce.

Czy transport kolejowy jest bezpieczny?

Transport kolejowy jako rozwiązanie oferujące cotygodniowe wyjazdy z Chin sprawia, że serwis jest regularny i przewidywalny. Mimo doświadczenia opóźnień na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku w roku 2021, zauważamy obecnie powrót do dobrej terminowości, a także rozwój o nowe destynacje takie jak np. Siemianówka, Gdynia czy Braniewo, które to pomagają odciążyć terminal w Małaszewiczach i dają większy wybór importerom. W takiej sytuacji budowa lub restrukturyzacja terminali lądowych jest znacznie szybsza i tańsza niż terminali morskich, co wpływa na większą niezależność i tempo rozwoju kolei z Chin. Faktem wartym zaznaczenia jest także to, że kolej z roku na rok rozwija się on w niespotykanym tempie, zarówno pod względem częstotliwości wyjazdów jak i transportowanego wolumenu.

Dodatkowo, na bezpieczeństwo i przewidywalność transportu kolejowego wpływa nasz własny oddział w Małaszewiczach, europejskim sercu Nowego Jedwabnego Szlaku oraz własna Agencja Celna co zapewnia kontrolę przewozu od momentu rozładunku kontenerów z pociągu, do momentu rozformowania lub dostawy do odbiorcy finalnego. Jesteśmy w stanie zaoferować także przeładunki i wszelkie operacje na jednym z naszych magazynów w Trójmieście lub w okolicach Pruszkowa.

Kolej zapewnia także bezpieczeństwo w dosłownym znaczeniu - transport jest narażony w niewielkim stopniu na działanie czynników zewnętrznych, nie borykamy się z problemami warunków  pogodowych. Jednym z najbardziej pamiętnych wydarzeń roku 2021 była blokada Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Evergiven, w kolei dzięki dywersyfikacji szlaków nie jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na jeden korytarz transportowy. W ostatnim czasie, nawet pomimo trudnej sytuacji na linii Białoruś-Polska utrzymane zostały wszelkie normy bezpieczeństwa, a konflikt był praktycznie nieodczuwalny dla transportu kolejowego.

Czy warto wybrać transport kolejowy?

Dla większości importerów transport kolejowy okazuje się bardzo opłacalną alternatywą wobec transportu morskiego i lotniczego. Prostota w składaniu zlecenia, optymalizacja czasu i kosztu transportu, dużo krótszy okres zamrożenia środków finansowych w towarze oraz opieka zaangażowanego zespołu mogą okazać się kluczowe wobec nadchodzących wyzwań w nowym, 2022 roku. Nasz zespół jest gotowy by odpowiedzieć na każde Państwa zapytanie i rozwiać dodatkowe wątpliwości.